LEE, Mass. — The following awards and scholarships were presented to the Lee High School class of 2022.
Marjorie Wickham Memorial Scholarships: Madison LaRock, Caroline Maloney, Emma Puleri, Emma Puntin, Emilie Resca, Evan Trombley
Henry T. Zukowski Memorial Scholarships: Carina Brown, Elizabeth Brown, Dylan Ely, Ariana Hall, Joshua Hartman, Brianna Kelly, Matthew Kinney, Mason Mihlek, Kyle Morandi
BRP Scholarship: Donnalee D’Ambrosi
Drs. Charles & James Stratton Memorial Scholarship: Aiden Blackedge Hawley
Allan Wurtzbach Prize: Brandon Bartkus, Paige Plankey
Eugenio Bonafin Award: Wilder Dunaj
Hop Brook Community Club Scholarship: Emma Puntin, Carina Brown
Joe Maley Memorial Scholarship: Timothy Besaw
Michael R. Coty Memorial Scholarship: Cameron Tyer
Andrew J. Bartini Memorial Scholarship: Emma Puleri, Hannah Briggs
Lee High School Student Government Scholarships: Emma Puntin, Emma Puleri
Eugenio Bonafin Memorial Scholarship, Class of 1936: Wilder Dunaj
Comalli Electric Scholarship in Memory of James Mougin and George Comalli: Madison LePrevost
Scholarship in Memory of David Bailey: Mason Mihlek
Scholarship in Memory of Mario Bona: Hannah Briggs
Pittsfield Cooperative Bank Conrad R. Bernier Memorial Scholarship: Mason Mihlek
Joanne M. Keiderling Memorial Scholarships: Timothy Besaw, Kyle Morandi
Class of 1977, in Memory of our Deceased Class Members: Grace Baczek
Lee Lions Club Scholarship: Emma Condron
Pease Memorial Scholarship: Aiden Blackedge Hawley
Minnie L. Baird Scholarship in Memory of Lena Beal: Emma Puntin, Evan Trombley
Scholarship in Memory of Richard Morin: Timothy Besaw
Mary Voght Memorial Scholarships: Emma Puleri, Emma Puntin, Evan Trombley, Elizabeth Brown, Grace Baczek, Tyler Brock, Carina Brown, Emma Condron, Hayden Siok, Brianna Kelly
Great Barrington Fish & Game Club, in Memory of Jesse Townsend: Brianna Kelly
Scholarship in Memory of Heather Helen Hawley: Caroline Maloney
Scholarship in Memory of Harry Wheeler: Juliana Rodruguez
Ardella Donnell Memorial Award, Class of 1933: Alejandro Smith
Alba A. Pasco Memorial Scholarships: Joshua Perrier, Kylie Joyce
Austen Riggs Erikson Institute Scholarship: Emma Puntin
Meg Cade Memorial Scholarship: Madison LePrevost
Bruce and John Stevenson Memorial Scholarship: Emma Puleri
Lee Historical Society Scholarship: in Memory of Dolores I. Eckert and Marion M. Leach: Emma
Puntin; in Memory of Stephen A. Cozzaglio: Emma Puntin
The Forfa Family Scholarship: Timothy Besaw
Lee Chamber of Commerce, Marie Toole Academic Scholar Award: Evan Trombley
Janice 'Sissy' Curtin Scholarships: Brianna Kelly, Emma Puntin, Aiden Fennelly, Emma Puleri
Academic Scholarships given by Mr. & Mrs. William R. Hall Sr.:
-
In Memory of Richard Biasin: Carina Brown
-
In Memory of Lou Digrigoli: Ariana Hall
-
In Memory of Jack Kelly: Brianna Kelly
-
In Memory of Sandy LePrevost: Madison LePrevost
-
In Memory of Jeff Roosa: Caroline Maloney
-
In Memory of Barbara Puleri: Emma Puleri
-
In Memory of Donald Puntin: Emma Puntin
Robert Lucy Memorial Scholarships: Emma Puleri, Cameron Tyer
Richard Hawkey Scholarship, for love of literature and language: Elliot Winston
Marion Hawkey Scholarship, for kindness and service to others: Kyle Morandi
The Alan Wurtzbach Memorial Award: Brandon Bartkus, Paige Plankey
Greylock Federal Credit Union Community Enrichment Scholarships: Caroline Maloney, Evan
Trombley
Adams Community Bank Scholarship: Cameron Tyer
Timothy Shepardson Sr. Memorial Scholarship: Elliot Winston
Michael Salinetti & David Scarpa Sr. Memorial Scholarships: Hannah Briggs, Aiden Fennelly, Joseph
Tart
Friends of Veterans Scholarship: Evan Trombley
Class of 1966 Scholarship: Brianna Kelly
Kelly Lyn Coty Scholarship Fund: Grace Baczek, Arianna Hall
Hank Greiner Memorial Scholarship: Timothy Besaw
Peter D. Fraser, Jr. Memorial Scholarship: Evan Trombley
South Lee Fire Company Scholarships: Thomas Somerville, Brianna Kelly, Madison LePrevost
Lee Volunteer Fire Company Scholarships: Mason Mihlek, Cameron Tyer, Madison LePrevost, Brianna Kelly
Thornton Kinney Memorial Scholarship for the Arts: Madison LaRock
Kiwanis Club of Lee Inc. Scholarships: Emma Puleri, Ariana Hall, Evan Trombley, Madison LePrevost
Christy Marie Rich & Eric Monk Memorial Scholarship: Owen Ivas
Girls Soccer Booster Club Scholarships: Maya Kollmer, Carina Brown, Hannah Briggs, Ariana Hall, Emma Puleri, Caroline Maloney
Tyringham Fire Company Scholarships: Emma Puntin, Brianna Kelly
Evan Colbert Memorial Scholarship: Cameron Freeman
Lee Youth Soccer Scholarships: Maya Kollmer, Carina Brown, Hannah Briggs, Ariana Hall, Emma Puleri, Caroline Maloney
Lee Gridiron Club Scholarships: Thomas Somerville
Lee Volleyball Booster Club Scholarships: Elizabeth Brown, Kylie Joyce, Madison LaRock, Rachel Wendling
Lee Lady Wildcats Basketball Booster Club Scholarships: Caroline Maloney, Emma Puleri, Carina Brown, Brianna Kelly, Ariana Hall
Lee Community Tennis Association Claire 'Bunnie' Lahey Scholarship: Caroline Maloney, Emma Puntin, Joshua Hartman
Lee Cross Country Booster Club Scholarships: Aiden Fennelly, Joshua Hartman, Brianna Kelly, Matthew Kinney, Kyle Morandi, Joshua Perrier
Lee Youth Football Scholarship: Cameron Tyer
Lee Retired Educators Scholarships: Caroline Maloney, Kyle Morandi
Lee Land Trust Scholarship: Brianna Kelly
Lee Education Association Scholarships: Caroline Maloney, Kyle Morandi
CTSB-TV Scholarship: Madison LaRock
Berkshire County Arc Scholarship: Caroline Maloney
Frank Consolati Junior Sons of Italy Scholarships: Madison LaRock
Kiwanis Club of Pittsfield Good Citizenship Scholarship: Evan Trombley
Becket Scholarship Foundation: Donnalee D'Ambrosi
Tyler Pressley Memorial Scholarship: Elizabeth Brown, Evan Trombley
Lee Sportsmen’s Association Higher Education Scholarship: Brianna Kelly
Soules/Astore Scholarship: Wilder Dunaj
MacCaro Real Estate Business Entrepreneurship Scholarship: Matthew Kinney
The Chief Roosa Scholarship: Caroline Maloney
Richard H. 'Rocky' Brighenti Memorial Scholarship: Elliot Winston
AWARDS
Superintendent's Award for Academic Excellence: Emma Puntin
Daughters of the American Revolution Good Citizen Award: Emma Puntin
Senior Award in English: Emma Puntin, Emma Puleri
Senior Awards in Math: Emma Puntin, Emma Puleri, Evan Trombley
General Charles Lee Award in History: Tyler Brock
Senior Awards in Science: Emma Puleri, Emma Puntin
Senior Awards in Visual and Fine Arts: Emma Condron
Senior Awards in Spanish: Grace Baczek, Elizabeth Brown, Emma Puntin
Senior Award in Digital Art: Madison LaRock, Joshua Hartman, Rachel Wendling
Senior Award in Computer Science: Evan Trombley, Emilie Resca
Senior Award in Physical Education: Emma Puleri, Joshua Perrier
P.O.P. Perseverance Awards: Joseph Tart, Zoe Stevens, Gabriel Utter